Aláírták az Egységes Szabadalmi Bíróságról szóló nemzetközi megállapodást

2013. február 19-én Brüsszelben, a Versenyképességi Tanács margóján sor került az Egységes Szabadalmi Bíróság létrehozásáról szóló megállapodás és az Egységes Szabadalmi Bíróság Alapokmánya (a továbbiakban együtt: ESZB-megállapodás) ünnepélyes aláírására. Magyar részről dr. Cséfalvay Zoltán államtitkár kapott felhatalmazást az ESZB-megállapodás szövegének végleges megállapítására.

A megállapodást 24 európai uniós tagállam írta alá (köztük az egységes hatályú európai szabadalom területén működő megerősített együttműködésben részt nem vevő Olaszország). Spanyolország ezzel szemben nem csatlakozik a megállapodáshoz, Bulgária aláírását eljárási okok késleltetik, Lengyelország pedig bejelentette, hogy egyelőre a „wait and see” megközelítést alkalmazva nem írják alá a megállapodást.

Az ESZB-megállapodás célja az egységes hatályú európai szabadalmakkal és a részes államokban hatályos „klasszikus” európai szabadalmakkal összefüggő peres eljárások lefolytatására hivatott bírósági szervezet létrehozása. A megállapodás ennek érdekében a benne részes tagállamok nemzeti bíróságainak egyes feladatait átvevő közös, nemzetközi bírósági szervezetet hoz létre.

Az ESZB-megállapodás alapján az ESZB bírái képzésének Budapest ad majd otthont. Szintén lényeges, hogy a közép-európai igazságügyi-miniszterek - együttműködésük keretében - egyeztetéseket kezdtek egy regionális elsőfokú ESZB-divízió felállításáról. A tárgyalások során a magyar fél felajánlotta, hogy ennek székhelye is lehetne Budapesten.

Az ESZB-megállapodás hatálybalépéséhez az szükséges, hogy azt legalább 13 aláíró tagállam (köztük az Egyesült Királyság, Németország és Franciaország) ratifikálja - és enélkül az egységes hatályú európai szabadalomról szóló uniós rendeletek alkalmazása sem kezdődhet meg.

Miközben az aláíró tagállamok hozzálátnak a ratifikációs folyamathoz (ami a szükséges hatásvizsgálatokon túl a tagállami jogok megfelelő módosítását is elengedhetetlenné teszi), a nemzetközi színtéren a következő lépés az új rendszer elindulásához szükséges előkészítő munka megkezdése lesz - ideértve az ESZB eljárási szabályzatának megalkotását, az egységes hatályú európai szabadalmak után fizetendő fenntartási díjakkal kapcsolatos döntések meghozatalát és a bírák kiválasztását is.

2013/02/20